nasıl oyuncu olunur

Nasıl Oyuncu Olunur?

Özellikle günümüz rekabet koşullarında sadece oyuncu olmak istiyorum demek, bu mesleği yapmak için yeterli olmamaktadır. Diğer bütün meslek gruplarında olduğu gibi oyuncu olmak için, sanılanın aksine sadece fiziki görünüşe sahip olmak değil, bununla birlikte ayrı disiplinleri de bünyede barındırmak gerekmektedir. Tabii ki fiziksel olarak boy-kilo uyumunun yanı sıra ekranın kabul edebileceği fotojenik bir yüze sahip olmak önemlidir ama geçmiş dönemde veya halihazırda alınan oyunculuk eğitimleri, nasıl oyuncu olunur karar verme sürecince oyuncu adayını bir adım öne çıkarırlar.

Oyuncu Olmak İçin Öneriler

Nasıl oyuncu olunur sorusu belki de bütün oyuncu adaylarının kafasına takılan bir sorudur. Günümüzde büyüyen sinema-dizi sektörünün artan oyuncu taleplerini karşılamak için birçok ajans kurulmuş, yeni projelerde hep aynı yüzleri oynatmak istemeyen yapımcıların ihtiyaçlarını her geçen gün karşılar düzeye gelmişlerdir. Oyuncu olmak isteyen bir aday, oyunculuk ajansına kayıt olarak kariyerine başlayabilir. Şu unutulmamalıdır ki oyunculuk uzun yıllar süren bir çaba ve hırsı gerektirdiğinden bu işin en kilit noktası sabırdır.

Nasıl oyuncu olurum sorusu yerine belki de oyuncu olmak için ne yapmalıyım sorusunu sormak ilk aşamada çok önemlidir. Oyuncu adayının dışarıdan keşfedilmeyi beklemek yerine her gün oyunculuk konusunda kendine bir şey katması ve kendini göstermesi gerekmektedir. Bu iş, sanılanın aksine hobi olarak değil, meslek olarak görülmesi gereken bir iştir.

Nasıl Oyuncu Olunur?

Dizi oyuncusu nasıl olunur diye düşündüğümüzde ilk akla gelen bir ajansa kayıt olmaktır. Tüm yapım şirketleri oyuncu alma konusunda ajanslarla çalıştığından oyuncu adayı dizilerde boy gösterme şansını bu sayede kullanacaktır.

Bu süreç içerisinde oyuncu adayı, dizi oyuncusu olmak istiyorum diye düşünen birçok adayla da rekabete girer. Sayısız girilen seçmelerde seçilmese bile oyuncu adayının seçmelere katılmaya devam etmesi ve aynı hırsı her seçmede göstermesi önemli bir kilit noktadır.

Tabii ki yapımcılar ve yönetmenlerle aynı ortamda bulunmak, onlarla sohbet edip kendini göstermek hatta arkadaş olmak da tartışmasız süreci hızlandırdığından oyuncu adayının kendisini sosyal ortamlardan çok soyutlamaması gerekmektedir.

Hayatta birçoğumuz kendimize bir rol model belirleriz ve onun gibi olmak isteriz. Oyuncu adayı da oyunculuğunu beğendiği ünlü isimleri izleyip onları taklit ederek de kendisini geliştirebilir.

Oyuncu Olmak İçin Gerekenler

  • Yetenek
  • Azim
  • Eğitim
  • Beden dilini iyi kullanma
  • Diksiyon
  • Gözlem Yapabilme Yeteneği
  • İyi Ses Kullanımı
  • Diksiyon

Oyunculuk Kursu

Dizi oyuncusu olmak için ne yapmalıyım dediğimizde en sona sakladığımız ve üzerinde uzunca duracağımız şey de eğitimdir. Oyunculuk eğitimlerini ülkemizde akademik eğitim veren kurumlar ve özel kurslar düzeyinde alabilirsiniz.

Burada birbirine karıştırılmaması gereken şey, tiyatro oyunculuğuyla kamera önü oyunculuğun birbirlerinden çok farklı dinamiklere sahip olmasıdır. O nedenle de sinema ya da dizi oyuncusu olmak isteyen oyuncu adayının kamera önü oyunculuk kurslarına gitmesi gerekmektedir.

Oyunculuk kursu seçerken en çok dikkat edilmesi gereken eğitmeninin gerek sektör deneyimi gerekse de akademik anlamda bir altyapısının olmasıdır. Derslerin hem teorik hem de pratik ilerlemesi ve az öğrenciyle yapılması da oyuncu adayının gelişimi için son derece önemlidir. Eğitim sonunda öğrencilerine sertifika veren kurumlar, sektörde de kendilerine en çok güvenen kurumlardır. O nedenle bir oyunculuk kursuna kayıt olmadan önce bu özelliklerin oyuncu adayı tarafından sorgulanması gerekmektedir.

Bu yazımızdan keyif aldıysan SinePlus Akademi yeni dönem Film Yapım ve Yönetmenlik Kurslarına katılabilir, oyunculuk yönetiminin inceliklerini öğrenebilir, iyi oyuncu olmak için yönetmenin bakış açısıyla kendini geliştirebilirsin.

Bilgi ve Kayıt için: Tıkla…

dizi oyuncusu nasıl olunur, dizi oyuncusu olmak istiyorum, nasıl oyuncu olunur, nasıl oyuncu olurum, oyuncu olmak için gerekenler, oyuncu olmak için ne yapmalıyım, oyuncu olmak için öneriler, oyuncu olmak istiyorum, oyunculuk eğitimi, oyunculuk kursu


sineplus

BURASI MUTLU YÜZLER AKADEMİSİ; EN İYİSİNİ YAPANLAR MERKEZİ...

Bir cevap yazın

Sultan Selim Caddesi Lalegül Sokak No:7 Levent Elmas Studio Daire:27 4.Levent/Kağıthane/İstanbul
0212 920 00 66 | 0532 542 08 75 | info@sineplusakademi.com

Sitemizde 128 bit güvenlik ve iyzico altyapısıyla güvenle alışveriş yapabilirsiniz.
Her Hakkı Saklıdır © 2019 - SinePlus Prodüksiyon ve Eğitim Hizm. Tic. Ltd. Şti.-Sevgi ve Gözyaşıyla Üretildi.