Senaryo Kursu

Tam 10 Ders, 30 Saat Sertifikalı Eğitim. Dilersen Özel Ders!
Hayalini Kurduğun Büyülü Dünyaları Gerçekleştirmeye Hazır mısın?

ONLINE SENARYO KURSU

COVID-19 Pandemisi sebebiyle, eğitimlerimize online olarak devam ediyoruz. Özel hazırladığımız online canlı eğitimlerimiz, grup dersleri ve kişiye özel dersler olarak 2 ayrı şekilde verilmeye devam ediyor. Ayrıntılı bilgi ve ücret bilgisi için bize ulaşın.

02129200066

05325420875

Senaryo Kursu Hakkında

Senaryo Kursu
Senaryo Kursu; tek hayali film ya da dizi senaryosu yazmak, senaryo yazımı konusunda kendini geliştirmek, kısacası senaryo nasıl yazılır sorusuna cevap arayan ve senarist olmak istiyorum diyen herkes için uygundur.

SENARİSTLİĞE GİDEN YOLDA HAYALLERİNİZİN KAPISINI SİNEPLUS AKADEMİ SENARYO KURSU İLE ARALAYIN!

SinePlus Akademi‘de senaryo yazarlığı eğitimi alarak neler kazanacaksınız?
 • A’dan Z’ye senaryo nasıl yazılır konusunda tüm bilgileri öğreneceksiniz.
 • Sınıf içi çalışmalarla senarist olmak için ihtiyacınız olan senaryo yazımı pratiğini yapacaksınız.
 • Kurs sırasında ve sonrasında yazmayı düşündüğünüz senaryoya ve istediğiniz her bilgiye danışmanlık alacaksınız.
 • Yazdığınız uzun metraj ya da dizi senaryoları yapımcı ve kanallara sunulacak.
 • Dilerseniz eğitmenlerimizin kurduğu senaryo ekiplerine dahil olacak, profesyonel dünyaya ilk adımınızı atacaksınız.
 • Alacağınız katılım ve başarı sertifikaları sektör içerisinde en büyük güvenceniz olacak.

  Ön Kayıt Formu

  *Formunuz Alındıktan Sonra Ayrıntılı Bilgi ve Kayıt İşlemleri İçin Aranacaksınız.*

  Hafta içi Grubu (ONLINE)

  Bilgi Alın
  Her Pazartesi-Çarşamba
  19.00-22.00
  (5 Hafta, Haftada 2 Gün)

  Hafta sonu Grubu (ONLINE)

  Bilgi Alın
  Her Cumartesi
  12.00-15.00
  (10 Hafta, Haftada 1 Gün)

  Özel Ders (ONLINE)

  Ne zaman istersen!
  Kişiye/Gruba Özel İçerikle

  02129200066

  05325420875

  Eğitmenlerimiz

  Hakan Hücum

  Senarist, Yönetmen

  1988 Bursa Doğumlu. Liseyi okuduğu Balıkesir Fen Lisesi’nde ilk kısa filmini çekti. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. 2015 yılında Kadir Has Üniversitesi Sinema-TV Yüksek Lisans eğitimini burslu olarak bitirmiştir. Halen İstanbul Üniversitesi Radyo TV ve Sinema bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir.

  Kısa filmlerinden kazandığı ödüllerden biri olan Sinematek’te burslu eğitimi tamamladıktan sonra aynı kurumda 2006-2014 yıllarında Kurgu/Montaj ve Film Yapım ve Yönetmenlik derslerini verdi. Aynı kurumda 2010 yılından itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 2005’den itibaren çekmiş olduğu 10’dan fazla kısa filmle 70’den fazla gösterim ve 20’den fazla ödül aldı. Film, kısa film, klip, belgesel ve tanıtım filmleri çekmeye, kurgulamaya ve color grading’e (renk düzenleme) devam ediyor. DaVinci Resolve Sertifikalı Eğitmenidir. 2013 yılında kurduğu “SinePlus Akademi&Post&Prodüksiyon”da eğitmenlik, yönetmenlik, kurguculuk ve coloristlik yapmaya devam etmektedir.

  • Yönetmenlik Kursu
  • Yönetmenlik Kursu
  • Yönetmenlik Kursu
  • Yönetmenlik Kursu

   SIK SORULAN SORULAR

   Senaryo Kursu aldıktan sonra ne olacak?
   Dilerseniz senaryo eğitmenlerimizin kurduğu senaryo yazım gruplarına dahil olacak profesyonel dünyaya büyük bir adım atmış olacaksınız. Ayrıca eğitmenlerimiz tarafından danışmanlık alarak bitirdiğiniz senaryolar yapımcılar ve televizyon kanallarına sunulacak.
   Senaryo Kursu için yetenek veya tecrübe arıyor musunuz?
   Hayır. Senaryo kursumuza hayal etmeyi seven, cebinde bir hikayesi olan veya olmayan herkes katılabilir. Dersler temel seviyeden başlar
   Senaryo yazımı ile ilgili hiçbir bilgim yok. Acaba derslerde yabancı kalır mıyım?
   Endişelenmeyin, eğitimlerimizde senaryo yazımı ile ilgili hiçbir şey bilmediğinizi varsayarak en temel noktadan başlayıp, gelebileceğiniz en üst seviyeye kadar sizleri getiriyoruz.
   SinePlus Akademi’den alacağım 30 saat Senaryo Kursu bana yeterli gelecek mi?
   Bazı farklı bilgilerin aksine, SinePlus Akademi’den 30 saatlik teorik ve pratik eğitim, sadece dersleri kapsar; belki de binlerce saat sürecek danışmanlık hizmeti ders saatlerimize dahil değildir. Doğal olarak bazı yerlerde verilen yüzlerce saat eğitime danışmanlık ve toplantılar dahil edilmektedir.
   Senaryo Kursu almadan senaryo yazamaz mıyım?
   Evet yazabilirsiniz. Ama sektörde yazılan senaryoların %95’inin senaryo dramaturjisine ve yazım kurallarına uygun olmadığı için yapımcılar tarafından kabul edilmediği de bir gerçek. Senaryo kursu almanız durumunda %5’lik dilim içerisine gireceksiniz.
   Senaryo Kursu sonunda sertifika veriyor musunuz?
   Evet. Kurslarımıza devamsızlık yapmadan katılım sağlamanız halinde “Katılım Sertifikası”, bitirme ödevinizi yapıp teslim etmeniz durumunda da “Başarı Sertifikası” veriyoruz. Sektörün en çok tanınan sinema akademisi olan SinePlus Akademi’den aldığınız sertifikaları iş başvurularında rahatlıkla kullanabilirsiniz.
   Eğitimlerde yaş sınırı var mı?
   Öğrenmenin yaşı yoktur, o yüzden de 7’den 77’ye tüm yaş grubundan öğrencilere kapımızı her zaman açık.

   SENARYO KURSU ÖZEL DERS SEÇENEĞİ

   Grup kurslarımızın ders saatleri veya günleri uymuyor mu? Ya da bazı ders başlıklarını zaten bildiğinizi mi düşünüyorsunuz?

   • Özel ders seçeneği ile sadece size veya grubunuza özel ders başlıklarıyla kursumuzu bitirebilirsiniz.
   • Saat başı ücretlendirme uygulanır.
   • Kurs içeriğinde bulunmayan veya tarafınızca daha fazla uygulama istenen konular anlatılabilir.

   SENARYO KURSU DERS PROGRAMI

   1. İlk Adım: Senaryo nedir? Senaryonun kullanım alanları, senaryo yazımının özellikleri, senaryo yazarken dikkat edilecek belli başlı hususlar, altın kurallar. Seyirci kavramı. Senaristin özellikleri. Senaryo Mesleği.
   2. Senaryo Yazım Aşamaları: Sinopsis, film öyküsü ve tretman oluşturulması, karşılaşılan güçlükler ve aşmanın yolları, sınıf içi örnek sinopsis çalışması.
   3. Sahne Yazımı ve Temel Özellikleri: Sahne ve Sekans ayrımı, sahnenin işlevi, katmanlı ve katmansız sahneler, sahnelerin sürekliliği, iç yapısı, sahnelerde merak edilen unsurların kullanımı, sahne atmosferi ve bakış açısı, sahne geçişleri, konu hakkında örnek film izleme ve analizleri.
   4. Karakter Yaratmak: Karakterin önemi ve niteliği, etkin karakterlerin işlevsel bir yapıya kavuşturulmasında belli başlı yöntem ve kurallar, kişilik duygusu, karakterin inanılır olması, karakter davranışları, karakterin bilinmeyen yönleri, karakter motivasyonu, klişe karakter sorunları, çekici ve eşsiz karakter yaratmak, karakterin gelişimi ve değişimi, karakter ve değer yargıları çalışmaları, tip ve karakter ayrımı, üç boyutlu karakter analizi.
   5. Öyküleme: Tema seçimi, öykü anlatımı ve türleri, öyküleme teknikleri.
   6. Klasik Yapı ve Yapının Öğeleri: Senaryoda serim, düğüm ve çözüm bölümleri, dramatik yapımın unsurları -çatışma, doruk noktası, zorunlu sahne- sinemada temel kurgular, konu hakkında örnek film izleme ve analizleri.
   7. Alternatif Yapı Modelleri: Farklı kurgulu senaryolar. Tek zamanlı öyküler, tekrarlı öyküler, tümevarım, tümdengelim, sarkık kurgu.
   8. Senaryoda Diyalog, Doğal Sesler, Efekt ve Müzik: Sesin önemi ve sorunları, diyalog ve işlevleri, sahneyle ilişkisi, karaktere özgü diyalog yapıları oluşturma, son repliklerin yeri ve önemi, doğal ses ve efektler, müzik ve işlevi.
   9. Uyarlama Senaryo Yazımı: Tüm hatlarıyla roman ve hikaye uyarları nasıl yapılır? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Sınıf içi örnek bir uyarlama çalışması.
   10. Kısa Film ve Dizi Senaryosu Yazımı: Tüm aşamalarıyla bir kısa film ve dizi senaryoları nasıl yazılır? Farklılıkları nelerdir? Sınıf içi örnek bir kısa film senaryosu çalışması.
   SinePlus Akademi’nin izni ve haberi olmaksızın içeriği kopyalamak ve dağıtmak suçtur.

   Sultan Selim Caddesi Lalegül Sokak No:7 Levent Elmas Studio Daire:27 4.Levent/Kağıthane/İstanbul
   0212 920 00 66 | 0532 542 08 75 | info@sineplusakademi.com

   Sitemizde 128 bit güvenlik ve iyzico altyapısıyla güvenle alışveriş yapabilirsiniz.
   Her Hakkı Saklıdır © 2019 - SinePlus Prodüksiyon ve Eğitim Hizm. Tic. Ltd. Şti.-Sevgi ve Gözyaşıyla Üretildi.