iyi kısa film çekmek

İyi Kısa Film Çekmek İçin 10 Altın Kural

İyi kısa film çekmek için uyulması gereken yüzlerce kural vardır. Bu yazımızda belki de en önemli 10 altın kuralı senin için sıralayacağız. Bu kurallara uygun bir çalışma stratejisi belirlemek, sektörde kabul gören iyi kısa film çekmek için önemli adımlar atmanı sağlayacaktır.

İyi Kısa Film Çekmek için 10 Altın Kural

Çekeceğin Kısa Filmin Yönetmeni Olduğunu Aklından Çıkarma

Kısa film çekerken en çok karşılaşılan durumlardan birisi de ekip içinden ya da dışından herkesin film çekmekle ilgili bir fikri olduğudur. Tabii ki farklı düşünceleri dinlemek gerekmektedir ama onu akıl süzgecinden geçirip mantıklı olanlar üzerinde düşünmek hem zaman kaybını önler hem de motivasyonu düşürmez. Yönetmenin kısa film süreci öncesinde kendisine bir çizgi belirlemesi, çekim sırası ve sonrasında da bu çizgiden asla ayrılmaması gerekmektedir.

İyi Bir Ekip Kur

İyi bir müzisyeni parlatan arkasında çalan ekibiyse, iyi bir yönetmeni de parlatan şey film çekimi boyunca çalıştığı ekibidir. Genellikle çekime başlanılan kısa filmlerin yarıda kalmasının en önemli nedeni ekip içerisindeki problemler olmaktadır. O nedenle de yönetmenin kısa film çekimi öncesinde birbirleriyle anlaşan, aynı dili konuşan ve karakter olarak da uyumlu çalışma arkadaşları belirlemesi, onları çekim sürecinden önce tanışmaları için bir araya getirmesi önemlidir. Ekibin her bir üyesine filmle ilgili ne istediğini açık ve net bir biçimde aktarmak da yönetmenin en temel görevleri arasındadır.

Görev Paylaşımını İyi Yap

Tabii ki bu film senin kısa filmin. Gerçekleşmesi için belki de saatlerini, haftalarını hatta aylarını verdin, geceler boyu uykusuz kaldın. Bu çabanı kesinlikle takdir ediyoruz ama filminin iyi çıkması için sadece senin çaban yeterli gelmez. Ekibinin diğer üyelerine de sorumluluk vermeli, onların da seninle aynı endişeleri duyduklarından da emin olmalısın. Bir filmin hem oyuncusu, hem yönetmen, hem görüntü hem de sanat yönetmenliğini yapabilmen neredeyse imkansıza yakındır. Zorlama. Önemli görevleri senin dışında birilerinin üstlenmesini sağla ama kontrolü de elden bırakma.

Profesyonel Oyuncularla Çalış

Bir kısa film çekmek demek, tamamen amatör bir şekilde ekip ve ekipmanlar kullanarak deneyimsiz oyuncularla çalışmak anlamına gelmez. Bütçen olmasa bile iyi bir senaryoyla sektörde isim yapmış iyi oyunculara gidip kısa filminde oynamaları için teklif yapabilirsin. Filmin kendi oyunculuklarını bir şeyler katacağını düşünen ve sana inanan oyuncular, emin ol ücret konuşmayacaktır. Oyuncuya oyun vermek, bir yönetmenin en temel görevleri arasında yer almaktadır. Amatör bir oyuncuyla çalışmak kesinlikle yönetmeni daha fazla yoracaktır.

İyi Bir Yapımcıyla Çalış

Kısa film çekimi süresinde ne ekibin ne de oyuncuların ihtiyaçları bitmez. Bu ihtiyaçları karşılamaya çalışırken bir yandan ekibin karnı acıkır ve ne zaman yemek yiyeceğiz homurdanmalarına başlarlar. Bir de çekim yapılacak mekanda sorun çıkarsa film çekimi durma noktasına gelir. Genellikle kısa filmlerde özellikle gönüllü kişilerden bir ekip kurduysanız onların ihtiyaçlarını karşılamada daha titiz davranmalısın. Bütün bu süreci yönetecek bir kişinin sette bulunması, yönetmenin sadece çekime odaklanmasını sağlar.

Senaryo, Senaryo, Senaryo

Şu bir gerçek ki iyi bir senaryodan iyi film de çıkar, kötü film de, ama kötü bir senaryodan hiçbir zaman iyi film çıkmaz. Bu gerçeği hiçbir zaman göz ardında bırakmadan önce iyi bir senaryo yazmaya ya da bulmaya çalışın. Senaryonun önce sizi heyecanlandırması, ardından da ekibin iyi bir film çıkacağı yönünde inancını arttırması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki her konu kısa film senaryosu olamaz. Kısa film senaryolarını uzun metraj filmlerden ayıran birtakım farklar vardır. Senaryo yazımı konusunda detaylı bilgiyi buradan edinebilirsin.

Eleştirilere Kulağını Tıkama

Sinemanın tek bir doğrusu yoktur. Yönetmen olarak çekim planlaması yaparken, senaryoyu revize ederken hatta çekim sırasında alternatif çekimler düşünürken ekibin uyarılarına dikkat etmeli, onların fikirlerini de önemsemelisin. Bunun temelde iki tür faydası vardır. İlk fayda akıl akıldan üstündür ilkesi burada geçerlidir. Yönetmen olarak o anda aklına gelmeyen bir fikir hiç beklemediğin bir kişiden hiç beklemediğin bir anda gelebilir. Bir diğer faydası da ekip üyelerinin de filme katkı yapmalarını sağlamaktır. Böylelikle çekim süresi içerisinde hem motivasyon artışı sağlanır hem de ekip üyesinin filme kendi filmiymiş gibi asılması sağlanır.

Her Zaman Bir “B” Planın Olsun

Hayatta hiçbir şey planladığımız gibi gitmezken bu prensibin kısa film çekiminde gerçekleşeceğini beklemek hayalden öteye geçmez. Ne kadar iyi bir hazırlık süreci geçirirsen geçir o sette mutlaka sorunlarla karşılaşacaksın. Çekimden önce olası sorunları belirlemek, bunların alternatiflerini oluşturmak kısa film çekim sürecinde adeta hayat kurtarır.

Kendinden Emin Ol

Dünyanın en iyi yönetmenleri bile film çekimine başlamadan bir gece önce uyuyamamakta, o filmi çekemeyecekleri konusunda endişelere kapılabilmektedirler. Kısa film çekiminden önce sen de bu endişelere kapılabilirsin. Stres, yönetilebildiği ölçüde faydalıdır. Filmini çekebileceğin konusunda kendinden emin olmalı, endişelerini de çekim sırasında set ekibine asla yansıtmamalısın. Ekibin bir konu hakkında çaresiz kaldığını görmesi, sana olan inançlarını azaltacaktır. Yönetmen her zaman sette dik durmalı, iyi enerjisini de ekibe geçirmelidir.

Zor Olan Sahnelerin Çekimini Sona Bırakma

Her sahnenin kendi içerisinde bir zorluğu elbette vardır. Lakin bazı sahneler vardır ki tek başlarına kısa filmi alıp bambaşka yerlere götürebilirler. Filmin çekim süresinde sonlara yaklaştıkça ekip üyeleri ve oyuncular arasında he fiziksel hem de zihinsel açıdan yorgunluk belirtileri gözlemlenir. Zor sahnelerin çekim planlaması en başlarda yapılırsa bu tür yorgunlukların sahnenin enerjisini düşürmesinin de önüne geçilir.

Bazı durumlarda da özellikle iyi oyunculuk gerektiren sahnelerin yönetmen tarafından sona atıldığını da görmekteyiz. Oyuncuların birbirleriyle daha fazla vakit geçirmeleri, heyecanlarını üzerilerinden atmaları ve karaktere girmeleri açısından bu durum fayda sağlayabilmektedir. Bunu da belirtmek isteriz.

Bu yazımızdan keyif aldıysan SinePlus Akademi yeni dönem Film Yapım ve Yönetmenlik Kurslarına katılabilir, kısa film çekmenin inceliklerini öğrenebilir, iyi kısa film çekmek için kendini geliştirebilirsin.

Bilgi ve Kayıt için: Tıkla…

iyi kısa film çekmek, kısa film çekmek


sineplus

BURASI MUTLU YÜZLER AKADEMİSİ; EN İYİSİNİ YAPANLAR MERKEZİ...

Bir cevap yazın

Sultan Selim Caddesi Lalegül Sokak No:7 Levent Elmas Studio Daire:27 4.Levent/Kağıthane/İstanbul
0212 920 00 66 | 0532 542 08 75 | info@sineplusakademi.com

Sitemizde 128 bit güvenlik ve iyzico altyapısıyla güvenle alışveriş yapabilirsiniz.
Her Hakkı Saklıdır © 2019 - SinePlus Prodüksiyon ve Eğitim Hizm. Tic. Ltd. Şti.-Sevgi ve Gözyaşıyla Üretildi.